Jak se černý zubní kámen tvoří?
Co je to vlastně černý zubní kámen?
Jsem si jistá, že jste se již setkali s černým zubním kamenem, ať už na vlastních zubech nebo zubech někoho bližšího. Možná jste ho ze zvědavosti odkalupnuli, aby jste zjistili, co to je. Věřte mi, jste v tom rozhodně ne sami. Já, Klára, se s tímto tématem pravidelně setkávám. A jako maminka dvou rarášků, Elišky a Benedikta, vám z prvé ruky mohu sdělit, že to není nic příjemného.
Černý zubní kámen je v podstatě bakteriální plak, který ztvrdl a přilnul na zub. Tento proces se často děje, když nečistíme zuby správně nebo dostatečně často. A když se k tomu přidá konzumace občasné kávy, čaje nebo tabáku, máme tu recept na černý zubní kámen.
Proč se černý zubní kámen tvoří právě na těchto místech?
Jednou z nejpřekvapivějších věcí, které jsem zjistila, je to, kde se černý zubní kámen nejčastěji vytváří. A to je na zadní straně horních řezáků. Proč tomu tak je? No, pomyslíte si, zadní strana zubu je přeci na dohled, tak proč bych tam nečistila kámen?
Odpověď je jednoduchá. Je to tím, že máme slinné žlázy právě v této oblasti. Slina je bohatá na minerály a tedy ideální pro tvorbu zubního kamene. A tak se zde tvoří bakteriální plak, který pak ztvrdne a stává se černým zubním kamenem. Mimochodem, naše andulka Kiki nemá tento problém, protože ptáci nemají zuby. Na druhou stranu, náš kocour Zrzek si zuby pravidelně čistí zábavou s různými hračkami a zubními pasta či jinými přípravky pro kočky, takže s ním nemáme co řešit.
Jak můžeme černý zubní kámen předcházet?
Klíčem ke zdravým a krásným zubům je ústní hygiena. Vždy říkám dětem, že je třeba čistit si zuby ráno a večer, používat dentální nit a pravidelně navštěvovat zubaře. A stejně tak platí pro dospělé. Je to základní pravidlo, kterého by se měl držet každý, kdo chce mít zdravé zuby bez zubního kamene.
A co strava? Tak jak jsem již zmínila, konzumace kávy, čaje a tabáku může podpořit tvorbu černého zubního kamene. Důležité je také snížení konzumace cukrů, protože cukr je potrava pro bakterie, které pak tvoří plak na zubech. No a pak je tu ještě voda - pití vody po jídle může pomoci odstranit zbytky jídla a bakterie z úst.
Co dělat, pokud už se černý zubní kámen tvoří?
Pokud se již černý zubní kámen tvoří, je nejlepší navštívit zubaře. I když existují různé přípravky na odstranění zubního kamene, je důležité mít na paměti, že domácí metody mohou být neúčinné nebo dokonce škodlivé pro zuby. Profesionální čištění zubů u zubaře je nejlepším řešením.
S černým zubním kamenem jsem se setkala i já sama. Nebyla to nic mimořádné, prostě jsem začala konzumovat více kávy a nevěnovala dostatečnou pozornost ústní hygieně. Když jsem si toho všimla, hned jsem se objednala na profesionální čištění zubů. Od té doby se snažím dodržovat všechna pravidla, která jsem vám tady popsala.
Tak, a to je všechno, co jsem chtěla sdílet na téma černého zubního kamene. Doufám, že vám informace pomohou a že se již s tímto nepříjemným problémem nesetkáte. Přeji vám krásný den a nezapomeňte si čistit zuby!